Beskrivelse
Temperatur og ledningsevne TLC 107 – ideel pejl til måling af temperatur og ledningsevne i brønde og åbent vand
Temperatur og ledningsevne TLC 107 fra Solinst er ideel til profilering af ledningsevne og temperatur i brønde og åbent vand. Men også til undersøgelser af indtrængen af saltvand og en generel indikation af forureningsniveauer.
3/4 “(19 mm) diameter sonde er fastgjort til Solinst PVDF fladbånd; nøjagtigt lasermærket hver 1/100 fod eller hver millimeter. Længder op til 1000 fod eller 300 m monteret på en Solinst rulle.
Ledningsevneområdet er fra 0-80.000 µS / cm. Konduktivitets- og temperaturmålinger vises på en roterende LCD-skærm på rullen. Ledningsnøjagtighed er 5% af aflæsningen eller 100 μS (hvilket nogensinde er større). Et lys og en summer aktiveres kort, når sondens nulpunkt kommer ind i vand. Dybden til vandet og dybden af de viste målinger aflæses fra båndet. 9V alkaline batteri er anbragt i en let tilgængelig batteriskuffe og giver op til 90 timers brug.


